Dislexia la copii, principalele simptome

Dislexia este o dizabilitate de învăţare care se manifestă prin incapacitatea de a citi repede sau fluent şi de a se exprima cursiv. Dislexia nu are nicio legătură cu nivelul de inteligenţă, însă poate avea consecinţe asupra performanţelor şcolare ale copiilor. În plus, copiii care suferă de dislexie atrag ironiile altor colegi şi în felul această dezvoltă o serie de frustrări care derivă de aici.

Simptomele dislexiei pot fi observate încă din perioada preşcolară în vorbire, mişcare, memorie, atenţie, orientare, percepţie. De asemenea, copiii cu dislexie au probleme cu activităţile simple pe care le desfăşoară la şcoală precum scrisul, pronunţia sau matematica.

Există câteva caracteristici comune ale copiilor dislexici. Aceste caracteristici pot fi diferite de la o zi la alta şi chiar de la un minut la altul.

•  Par că au o minte sclipitoare, sunt inteligenţi şi pot articula, însă nu pot citi, scrie sau pronunţa.
  • Par leneşi, neglijenţi, imaturi sau cu probleme de comportament, dar nu sunt așa în realitate.
  • Au un nivel de inteligenţă ridicat, dar nu se descurcă la teste.
  • Nu au încredere în ei, încearcă să îşi ascundă slăbiciunile şi sunt uşor frustraţi din cauza cititului sau testărilor.
  • Sunt talentaţi la artă, muzică, sport, mecanică.
  • Se pierd uşor.
  • Nu se pot concentra şi nu sunt atenţi la ore, sunt visători.
  • Învaţă mai bine prin demonstraţii, experienţă sau observaţie
  • Se plâng frecvent de ameţeli, dureri de cap sau stomac atunci când citesc.
  • Confundă literele, cifrele, cuvintele şi propoziţiile.
  • Se plâng că simt sau văd mişcare atunci când citesc sau scriu.
  • Simt că au probleme cu vederea, deşi la controlul medical nu reiese acest lucru.
  • Pronunţă fonetic şi lipsit de consistentă şi de coerentă.
  • Aud lucruri pe care nu le-a spus nimeni şi sunt uşori distrași de orice sunet.
  • Le este dificil să îşi pună gândurile în cuvinte: se bâlbâie, lasă propoziţiile neterminate, se blochează când sunt stresaţi, pronunţă greşit cuvintele mai complicate, silabisesc frecvent atunci când vorbesc.
  • Au probleme cu scrisul, ţin pixul în mână într-un mod neobişnuit, au un scris de mâna dezordonat şi greu de descifrat.
  • Sunt cu capul în nori, nu se coordonează, nu excelează la sport, întâmpină dificultăţi în activităţile motorii.
  • Confundă de multe ori strânga cu dreapta.