Reguli importante de siguranță la locul de joacă

Ieşirea la locul de joacă este pentru cei mai mulţi dintre copii cel mai aşteptat moment al zilei, mai ales dacă se întâmplă după o zi plină la şcoală şi câteva teme complicate.

Pentru ca micuţul să fie mereu în siguranţă la locul de joacă, iată câteva sfaturi pe care i le poţi da pentru a te asigura că el va fi mereu în siguranţă atunci când iese să se joace.

• Nu pleca niciodată la locul de joacă fără să îţi anunţi părinţii, bunicii sau pe cei care au grijă de tine. Cel mai bine ar fi să mergi însoţit de un adult.
  • Încearcă să fii mereu atent atunci când eşti la locul de joacă. Fă-ţi din acest lucru un obicei!
  • Înainte să te urci pe echipamentele de la locul de joacă, asigură-te că suprafeţele amortizoare de şocuri sunt în regulă şi la locul lor. Dacă aceste amortizoare lipsesc cel mai bine este să renunţi să te mai joci acolo.
  • Nu-i brusca niciodată pe ceilalţi copii care se află la locul de joacă.
  • Atunci când începi să te dai în leagăne sau balansoare, asigură-te că nu e nimeni în jur pentru că ar putea fi rănit.
  • Atunci când echipamentele şi suprafeţele de la locul de joacă sunt ude ţine cont că te-ai putea accidenta.
  • Când sari ai grijă ca de fiecare dată să cazi în picioare.
  • Vara, când temperaturile sunt extrem de ridicate, anumite aparate metalice de la locul de joacă ar putea fi foarte fierbinți și te-ai putea răni.
  • Dacă ai nevoie de ajutor nu ezita să îl ceri părinţilor sau celor care te însoţesc la locul de joacă.